Dziś jest: 25.05.2018 r.
Imieniny: Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny

Historia kościoła

Historia Kościoła pw. Przemienienia Pańskiego w Płotach

W wieku XIX zgromadzeni w Ewangelickiej Gminie wierni, gromadzili się w małym kościółku znajdującym się na głównym rynku w miasteczku. Jednak wraz z rozwojem miasta i przypływem nowych obywateli, świątynia ta nie była w stanie pomieścić wszystkich.

historiakosciola.jpg

W roku 1995 umiera Karl von der Osten, ostatni potomek właścicieli zamku w Plotach. W swoim testamencie zapisał on 120 tyś. Marek na budowę nowej świątyni. Jego ostatnią wolą było, aby kościół upamiętniał obecność rodziny Ostenów w Płotach. Do dziś na ołtarzu głównym w naszym kościele widnieje nazwisko głównego fundatora świątyni. Zaplanowano, że kościół stanie na wolnym placu przy dawnej ulicy Karlińskiej na granicy miasta i zamku w Płotach.

Początkiem budowy kościoła parafialnego był symboliczny akt wkopania łopaty w plac budowy przez ówczesnego pastora Wetula. 8 czerwca tegoż samego roku położono kamień węgielny pod budowę nowej świątyni. I już rok po tym zdarzeniu, nad Płotami górował 50 metrowa wieża. W rok później odbyło się poświęcenie nowego, ewangelickiego kościoła w Płotach.

W roku 1945, po zakończeniu działań wojennych miasto Płoty znalazło się na terenie Polski. 2 października tegoż roku do parafii Płoty udaje się ks. Feliks Kwilas z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej. W pierwszą niedzielę tego miesiąca odprawiona zostaje w Płotach pierwsza po wojnie Msza w obrządku rzymskokatolickim. Wraz z przybyciem kapłana katolickiego i ludności polskiej kościół zaczął nabierać wyglądu świątyni katolickiej. Najpierw przystąpiono do rozbiórki bocznych balkonów, zbudowano 4 boczne ołtarze: Matki Boskiej Ostrobramskiej, Pana Jezusa, św. Antoniego oraz św. Stanisława Kostki. Dokonywano kolejnych remontów. Kościół z każdym dniem stawał się coraz piękniejszym domem Chrystusa. Za kadencji ks. Stanisława Koszarka odbyło się pierwsze malowanie kościoła. Podczas administrowania parafią przez ks. Józefa Kamińskiego kościół przystosowano do zmian posoborowych. Następny zarządca parafii ks. Wiktor Szczęsny zainicjował kolejne działania zmierzające do zmiany wyglądu świątyni i placu wokół Niej. Dach pokryto blachą miedzianą, dzwony otrzymały napęd elektryczny, przeprowadzono kapitalny remont organów i malowanie kościoła. Wokół świątyni wykonano betonowe chodniki. Kolejni proboszczowie dokonywali kolejnych potrzeb remontów świątyni. Z inicjatywy ks. Proboszcza Krzysztofa Rytwińskiego przebudowane zostało prezbiterium.

Ks. Krzysztof Antoń również podejmuje szereg czynności, których celem jest opieka nad stuletnią już budowlą. Przeprowadzono remont ogrzewania, zamontowano alarm w kościele oraz położono podłogę.

18 września 2003 roku ks. abp Zygmunt Kamiński dokonał konsekracji świątyni rzymskokatolickiej pw. Przemienienia Pańskiego w Płotach.

Za kadencji obecnego proboszcza ks. Piotra Kurzaja w 2006 roku przeprowadzony zostaje remont dzwonów i wymiana zegara na wierzy. W roku 2010 zostaje przeprowadzony gruntowny i bardzo kosztowny remont wierzy. Zakres prac objął wymianę blachy i więźby dachowej, Renowacja elewacji wieży, a także wykonanie izolacji pionowej i poziomej kościoła oraz wykonanie nowej instalacji odwodnieniowej wokół kościoła.

Wkrótce

Msze Święte

Msze św. w kościele parafialnym:
niedziela:
o godz. 7:00; 9:00; 10:30; 12:00 (dla dzieci) i 18:00 (dla młodzieży ),W kościołach filialnych:
Gostyń 8:45
Bądkowo 10:00
Siwkowice i Taczały o godz. 14:00 (na przemian co drugi tydzień)
Czarne sobota godz. 9:00
Zakład karny sobota godz. 14:00

dni powszednie w kościele parafialnym:
o godz. 07:00 oraz 18:00

( w okresie wakacyjnym  Msza św. o godz: 18:00 nie ma Mszy św. porannej o godz: 7:00 )


SPOWIEDŹ  ŚWIĘTA

• dni powszednie – przed każdą Mszą świętą.
( przed nabożeństwami, w dni kiedy nie ma nabożeństw przed Mszą świętą )
• w niedzielę – przed i w czasie Mszy Świętej.
(w okresie wakacji przed Mszą świętą)